ETKİ

Etki Nedir?

Edufav’da oluşturulan gönderilere Etki adı verilir.

Etki Türleri

Edufav’da 3 tür etki vardır:

 1. Üniversite Etkisi: Üniversitenizdeki tüm Edufav kullanıcılarıyla fikirlerinizi paylaşmak için Üniversite Etkisi yaratabilirsiniz. Üniversite Etkisi sizinle aynı üniversitedeki tüm kullanıcılar tarafından görünür ve tüm kullanıcılar bu etkilere yorum yapabilir.
 2. Grup Etkisi: Edufav’da hem kendi üniversitenizden hem de diğer üniversitelerdeki kullanıcılardan oluşan gruplara üye olabilir ve sadece bu grup üyelerinin görebildiği Grup Etkisi yaratabilirsiniz. Grup Etkisi sadece grup üyeleri tarafından görünebilir ve sadece grup üyeleri bu etkilere yorum yapılabilir.
 3. Özel Etki: Üniversite kısıtlaması olmadan sadece seçtiğiniz arkadaşlarınızla fikirlerinizi paylaşmak için Özel Etki yaratabilirsiniz. Özel Etki sadece davet edilen arkadaşlarınız tarafından görünebilir ve sadece davet ettiğiniz arkadaşlarınız bu etkilere yorum yapabilir.

Edufav’da tüm etkilere Anasayfadan erişebilirsin. Edufav tüm etkileri kullanıcıların görme yetkilerine göre sınıflar ve her kullanıcıya özelleştirilmiş anasayfa deneyimi sunar. Anasayfada aynı anda farklı kullanıcılara farklı etkiler gösterilir. Örneğin sizinle aynı üniversitede olan tüm kullanıcılar anasayfada yer alan ve sizin görebildiğiniz tüm Üniversite Etkilerini görmelerine rağmen; tüm kullanıcılar üye oldukları farklı gruplara göre ayrı ayrı Grup Etkilerini görebilirler. Ayrıca yarattığınız ya da davet edildiğiniz Özel Etkiler, Anasayfada sadece size ve davet edilen kişilere görünür. Edufav her kullanıcı için farklı anasayfa görünümleri oluşturur ve Anasayfada her kullanıcı için özelleştirilmiş farklı etkileri gösterir.

Anasayfada gösterilen etkilerin türünü anlamak için etkinin sol alt köşesinde yer alan Etki Türü İkonuna bakabilirsiniz. Yeşil renkli ikon, etkinin Üniversite Etkisi, lacivert renkli ikon, etkinin Grup Etkisi ve kırmızı renkli ikon ise etkinin Özel Etki olduğunu gösterir.

Etkilerin Anasayfada Sıralanması

Anasayfada etkiler; Şimdi, Etkileyici, Etki Takipleri, Dinamik ve Karışık olarak adlandırılan 5 farklı şekilde ve sana özel olarak sıralanır.

Edufav’da etkileri, etki yaratma zamanına göre sıralamak için Menü > Şimdi bağlantısına basınız. Böylece Anasayfada etkiler, etki yaratılma zamanına göre ve en yeni etkiler sayfanın en üstünde olacak şekilde sıralanacaktır.

Üniversitenizdeki diğer kullanıcılar tarafından etkileyici bulunan, gündemde olan ve Edufav tarafından sizi de etkileyeceği düşünülen etkilere öncelikle erişim sağlamak için Menü > Etkileyici bağlantısına basınız. Bu sıralama, kullanım alışkanlıklarınız ve ilgi alanlarınıza göre diğer kullanıcılara sunulan sıralamadan farklılık gösterebilir.

Etkilerle ilgili güncellemeleri takip etmek ve daha sonra bu etkilere kolayca erişim sağlayabilmeniz için etkileri takip edebilirsiniz. Takip edilen etkilere Menü > Etki Takipleri bağlantısı ile ulaşabilirsiniz.

Edufav ilgilendiğiniz etkileri analiz eder, ilgi alanlarınızı keşfeder ve sizi her geçen gün daha iyi tanır.  Böylelikle sizin diğer kullanıcılarla etkileşiminizi artırarak fikirlerinizi paylaşmaya teşvik eder. Menü > Dinamik bağlantısı ile diğer kullanıcılara en hızlı şekilde etkileşime geçme olasılığınız yüksek olan etkiler en üstte olacak şekilde etkiler sıralanır.

Menü > Karışık bağlantısı ile de ilginizi çekebilecek ve kaçırmış olabileceğiniz diğer etkileri sıralayabilirsiniz.

Etki Yarat

Edufav’da etki yaratmak için Anasayfa > Etki Yarat düğmesi ile etki yaratabilirsiniz. Etki Yaratma Sayfası; Kullanıcı Adı, Etki Metin Alanı, Etki Eki, Etki Oluşturma Enerjisi ve Etki Türü alanlarından oluşur. Etki türünü belirlemek için sayfanın sol alt köşesinde yer alan ve Etki Türü düğmesine basarak etki türünü seçebilirsiniz.

Üniversite Etkisi

Etkinizi sadece sizinle aynı e-posta uzantısına sahip ve üniversitenizdeki tüm kullanıcılarla paylaşmak isterseniz etki türünü Üniversite Etkisi olarak belirlemeniz gerekir. Etki türünü üniversite etkisi olarak belirlemek için Etki Yarat > Etki Türü > Üniversite Etkisi düğmesine basınız. Engellenen ve yoksayılan kullanıcılar da dahil olmak üzere tüm kullanıcıların üniversite etkilerine Anasayfa üzerinden erişim izinleri vardır. Ancak engellediğiniz ya da yoksaydığınız kullanıcılar profil sayfanızdan etkilerinize erişemezler.

Grup Etkisi

Etkinizin sadece yarattığınız ya da katıldığınız bir grubun üyeleri tarafından görüntülenebilmesini istiyorsanız; Grup Etkisi yaratabilirsiniz. Grup Etkisi yaratmak için Etki Yarat > Etki Türü > Grup Etkisi düğmesine basınız. Grup Listeniz açılacaktır. Açılan listeden Grup Etkisi yaratmak istediğiniz grubu seçiniz ve etkinizi oluşturunuz. Etkiniz sadece seçtiğiniz grubun üyelerine görünür olacaktır.

Özel Etki

Etkinizin sadece seçtiğiniz arkadaşlarınıza görünür olmasını istiyorsanız; Etki Yarat > Etki Türü > Özel Etki düğmesine basınız. Arkadaş Listeniz açılacaktır. Açılan listeden etkinize hangi arkadaşlarınızı davet etmek istediğinizi seçiniz ve etkinizi yaratınız. Sadece davet edilen arkadaşlarınız, etkilerinizi görebilir ve etkilerinize yorum yapabilir. Davet ettiğiniz arkadaşlarınıza etkiniz ile ilgili bildirim gidecektir. Etkinizi düzenleyerek yeni arkadaşlar davet edebilir ya da davet ettiğiniz arkadaşlarınızın etkiye erişimini sonlandırabilirsiniz. Daha fazla bilgiye Etki Düzenleme bölümünden ulaşabilirsiniz.

Etki Ekleri

Etkiler sadece metinlerden oluşur ancak isterseniz etkinize resim, video, ses dosyaları gibi onlarca türde dosya, çizimler, etki bağlantıları ve konum bağlantıları ekleyebilirsiniz. Etkinize bir ek eklemek için Etki Yarat sayfasında metin girişi yaptıktan sonra + düğmesine basarak etkinize resim, video, ses, çizim gibi ek dosyalar ve konum bilgileri ile diğer etkilerin bağlantılarını ekleyebilirsiniz.

Bir etkiye en fazla 10 adet ek eklenebilmektedir. Güvenlik nedeniyle bazı türdeki dosyaları eklenemesi gibi çeşitli kısıtlamalar uygulanabilir.

Etki Takip Etme ve Takibi Bırakma

Etkilerle ilgili güncellemeleri takip etmek ve daha sonra etkilere kolay erişim sağlayabilmeniz için etkileri takip edebilirsiniz. Etki takip etmek için takip etmek istediğiniz etkide yer alan Etki Takip düğmesine basarak etkiyi takip edebilirsiniz.

Etki Takip düğmesine tekrar basarak etkiyi takip etmeyi bırakabilirsiniz.

Etki Yorumları

Edufav’da kullanıcılar erişim sağladıkları etkilere yorum yapabilir. Bir etkiye yorum yapmak için; yorum yapmak istediğiniz etkide Yorum Yap düğmesine basarak yorumlara ulaşabilir ve yorum yapabilirsiniz. Varsayılan olarak yorumlar zamana göre ve en son yorum görünecek şekilde sıralanır ancak isterseniz yorumları aldıkları enerji miktarına göre de sıralayabilirsiniz. Enerji Sıralaması düğmesine basarak yorumları enerji miktarına göre sıralayabilirsiniz.

Yorumlar sadece metin içeriklerden oluşabileceği gibi, çizim, konum, fotoğraf ses ve video dosyaları da içerebilir.

Etki Seçenekleri

Etkileri arkadaşlarınıza tavsiye etmek, etki bağlantısını kopyalamak, etki bilgisine ulaşmak, etkinizi düzenlemek ve silmek ya da başkasının etkisini raporlamak için etki seçenekleri menüsüne ulaşmanız gerekmektedir. Etki Seçenekleri menüsünü açmak için; istediğiniz etkiye kısa bir süre basılı tutunuz. Etki Seçenekleri menüsü açılacaktır. Bu menüden istediğiniz seçeneği seçebilir ya da ekranın boş bir yerine basarak menüyü kapatabilirsiniz.

Etki Tavsiye Etme

Edufav’da beğendiğiniz, faydalı bulduğunuz ya da arkadaşlarınızın ilgisini çekebileceğini düşündüğünüz etkileri arkadaşlarınıza tavsiye edebilirsiniz. Bir etkiyi tavsiye etmek için; Tavsiye Et düğmesine basınız ve açılan listeden etkiyi kimlere tavsiye etmek istediğinizi seçiniz. Seçtiğiniz kişiler, tavsiye ettiğiniz etkiyle ilgili bildirim alacaklardır.

Etki Bağlantısı

Etki Bağlantısı; diğer kullanıcıların etkilere kolaylıkla ulaşmasını sağlayan, bağlı oldukları etkileri ve izin ayarlarını içeren düğmelerdir. Bir etki bağlantısı Edufav’daki tüm kullanıcılar tarafından görülmesine rağmen; bu bağlantı ile sadece etkiye erişim izni olan kullanıcılar bağlı etkiye ulaşabilmektedir.

Etki Bağlantısı oluşturmak için, bağlantısını oluşturmak istediğiniz etkiye basılı tutarak Etki Seçenekleri > Etki Bağlantısı Kopyala düğmesine basınız. Etki bağlantılarını diğer kullanıcılarla yorumlar, etkiler ve sohbet ile paylaşabilirsiniz.

Etki Bilgisi

Etkilerin yaratıcısı, oluşturma tarihi ve zaman bilgilerini Etki Seçenekleri > Etki Bilgileri düğmesine basarak öğrenebilirsiniz.

Etki Düzenleme

Yarattığınız etkileri düzenleyebilirsiniz. Etkinizi düzenleyerek, etki metnini değiştirebilir, yeni etki eklerini ekleyebilir ya da mevcut etki eklerini, etkinizden çıkartabilirsiniz. Etki düzenleme ekranı ile etki yarat ekranı benzer fonksiyonlara sahiptir. Ancak etkinizi yarattıktan sonra etki türü değiştirilememektedir.

Etkilerin yaratıcısı, etkiyi düzenlemek için Etki Seçenekleri > Düzenle düğmesine basarak etki düzenleyebilir.

Özel Etki düzenlenirken davet ettiğiniz kullanıcı listesine yeni arkadaşlarınızı eklemek ya da daha önceden davet edilen kullanıcıların etkinize erişimini sonlandırmak için;

 1. Etki Seçenekleri > Düzenle düğmesine basarak Etki Düzenleme Sayfasını açınız.
 2. Etki Türü ikonuna basınız. Arkadaş Listeniz açılacaktır.
 3. Özel Etkinize erişim sağlayabilecek kullanıcıları seçiniz. Özel Etki oluşturulurken davet edilmeyen yeni kişilere bildirim gidecektir. Ayrıca Özel Etkinizi yaratırken davet edilen ancak Özel Etkinizi düzenlerken oluşturduğunuz yeni listede yer almayan arkadaşlarınız, Özel Etkiye erişim izinlerini kaybedeceklerdir.

Etki Silme

Edufav’da yaratılan etkiler, etki yaratıcısı tarafından silinebilir. Yarattığınız etkiyi silmek için Etki Seçenekleri > Sil düğmesine basınız ve açılan onay penceresinden etki silme işlemini onaylayınız.  Etkileri silmiş olsanız dahi verilerin belirli bir süre daha depolanacağını ve işleneceğini unutmayınız.

Etki Raporlama

Edufav’ın güvenli ve özel kalması için büyük çaba sarf ediyoruz ve sizden bu konuda yardım istiyoruz. Edufav’daki tüm içerikler, çeşitli otomatik ve manuel araçlarla incelenmektedir. Yapılan incelemeye rağmen; Edufav’da istenmeyen ve rahatsız edici içeriklerle karşılaşılabilir. İstenmeyen ve rahatsız edici içerikleri en aza indirmek için, Edufav Şartlar ve Edufav Topluluk Kurallarına uymayan kullanıcıları, grupları ve etkileri ve yorumları raporlayarak bize destek olmanızı istiyoruz.

Etkiyi raporlamak için:

 1. Etki Seçenekleri > Raporla düğmesine basınız.
 2. Açılan pencerede etkiyi neden raporladığınızı seçiniz ve gerekli açıklamaları yazınız.
 3. Gönder düğmesine basarak raporunuzu gönderiniz.
 4. Raporladığınız etkiyi yaratan kullanıcıya anonim bir bildirim gönderilir.

Gönderdiğiniz raporlar Gizlilik Politikamıza uygun şekilde incelenmektedir. Rapor içeriği ile ilgili daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulması halinde sizinle iletişime geçebiliriz.

Etki Raporlama

Edufav’ın güvenli ve özel kalması için büyük çaba sarf ediyoruz ve sizden bu konuda yardım istiyoruz. Edufav’daki tüm içerikler, çeşitli otomatik ve manuel araçlarla incelenmektedir. Yapılan incelemeye rağmen; Edufav’da istenmeyen ve rahatsız edici içeriklerle karşılaşılabilir. İstenmeyen ve rahatsız edici içerikleri en aza indirmek için, Edufav Şartlar ve Edufav Topluluk Kurallarına uymayan kullanıcıları, grupları ve etkileri ve yorumları raporlayarak bize destek olmanızı istiyoruz.

Etkiyi raporlamak için:

 1. Etki Seçenekleri > Raporla düğmesine basınız.
 2. Açılan pencerede etkiyi neden raporladığınızı seçiniz ve gerekli açıklamaları yazınız.
 3. Gönder düğmesine basarak raporunuzu gönderiniz.
 4. Raporladığınız etkiyi yaratan kullanıcıya anonim bir bildirim gönderilir.

Gönderdiğiniz raporlar Gizlilik Politikamıza uygun şekilde incelenmektedir. Rapor içeriği ile ilgili daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulması halinde sizinle iletişime geçebiliriz.