GRUPLAR

Gruplar

Edufav’da Grup Etkisi yaratarak farklı üniversitedeki kullanıcılarla etkileşime geçmek için tüm üniversitelerdeki kullanıcıların katılabileceği gruplar yaratabilir ya da mevcut gruplara üye olabilirsiniz. Edufav’da gruplar Açık Grup ve Geleneksel Grup olmak üzere ikiye ayrılır. Açık Grubun tüm üyeleri, diğer kullanıcıları gruba katılmaya davet edebilir. Her üyenin arkadaşlarını gruba davet ederek grup üye sayısının hızla artmasının amaçlandığı ve özel ve tek yetkili yöneticiye ihtiyaç duymayan gruplar için Açık Gruplar idealdir. Geleneksel Gruplarda ise sadece grup yöneticisi diğer kullanıcılara davet gönderebilir.

Bir gruba katılmak için size gönderilen daveti onaylamanız gerekir. Bir gruba katılım için herhangi bir davet almamış olsanız dahi, o gruba katılmak için istek gönderebilirsiniz. Her iki grup içinde tüm katılma isteklerini sadece Grup Yöneticisi cevaplayabilir.

Grup Oluşturma

Grup oluşturmak için;

 1. Menü > Gruplar > Grup Oluştur düğmesine basınız. Grup Profili Oluşturma Sayfası açılacaktır.
 2. Açılan pencereden grubunuz için bir isim belirleyiniz. İsterseniz, diğer kullanıcıların grubunuzu kolaylıkla tanıyabilmesi için Grup Fotoğrafı ve Grup Arkaplan Fotoğrafı yükleyebilirsiniz. Ayrıca grubunuz hakkında diğer kullanıcıları bilgilendirmek isterseniz Grup Hakkında bölümünden yararlanabilirsiniz. Grup bilgileriniz her zaman tüm kullanıcılara açıktır ancak Grup Etkileri sadece grup üyeleri tarafından görünebilir.
 3. Grup Türünü, Açık Grup ya da Geleneksel Grup olarak belirleyiniz.
 4. Tamam düğmesine basarak grubunuzu kaydediniz.

Kayıt işleminin tamamlanmasının ardından grubunuz aramalarda diğer kullanıcılara görünecektir. Grup oluşturma işlemi tamamlanmıyorsa geçici olarak sunucu ile bağlantı kurulamamış ya da gruplara katılma ve grup oluşturma limitinize ulaşmış olabilirsiniz.

Grup Yönetimi

Grup Yöneticileri, grup bilgilerini düzenleyebilir, grup türünü değiştirebilir, üyelik isteklerini kabul ya da red edebilir, mevcut üyelerin üyeliklerini sonlandırabilir ve diğer kullanıcılara üyelik daveti gönderebilir.

Grup Düzenleme

Yöneticisi olduğunuz grubunuzu düzenlemek için;

 1. Menü > Gruplar bağlantısı ile Grup Listesi Sayfasını açınız ve düzenlemek istediğiniz grubunuzu seçiniz. Grup Profil Sayfası açılacaktır.
 2. Daha fazla seçenek düğmesine basınız ve açılan menüden Grubu Düzenle seçeneğini seçiniz.
 3. İstediğiniz düzenlemeleri yapınız ve Tamam düğmesine basarak değişiklikleri kaydediniz.

Grup Üyeleri Listesi

Yöneticisi olduğunuz grubunuza üye kullanıcıları Grup Üyeleri Listesinden görüntüleyebilirsiniz. Grup Üyeleri Listesini görüntülemek için;

 1. Menü > Gruplar bağlantısı ile Grup Listesi Sayfasını açınız ve üyelerini görüntülemek istediğiniz grubunuzu seçiniz. Grup Profil Sayfası açılacaktır.
 2. Daha fazla seçenek düğmesine basınız ve açılan menüden Grup Üyeleri seçeneğini seçiniz. Grup Üyeleri Listesi görüntülenecektir.

Grup Raporlama

Edufav’ın güvenli ve özel kalması için büyük çaba sarf ediyoruz ve sizden bu konuda yardım istiyoruz. Edufav’daki tüm içerikler, çeşitli otomatik ve manuel araçlarla incelenmektedir. Yapılan incelemeye rağmen; istenmeyen ve rahatsız edici içeriklerle karşılaşılabilir. İstenmeyen ve rahatsız edici içerikleri en aza indirmek için, Edufav Şartlar ve Edufav Topluluk Kurallarına uymayan kullanıcıları, grupları ve etkileri ve yorumları raporlayarak bize destek olmanızı istiyoruz.

Grubu raporlamak için;

 1. Raporlamak istediğiniz grubun Grup Profil Sayfasını açınız
 2. Daha fazla seçenek düğmesine basınız ve açılan menüden Grubu Raporla seçeneğini seçiniz.
 3. Açılan pencerede grubu neden raporladığınızı seçiniz ve gerekli açıklamaları yazınız.
 4. Gönder düğmesine basarak raporunuzu gönderiniz.
 5. Raporladığınız grubun yöneticisine anonim bir bildirim gönderilir.

Gönderdiğiniz raporlar Gizlilik Politikamıza uygun şekilde incelenmektedir. Rapor içeriği ile ilgili daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulması halinde sizinle iletişime geçebiliriz.